Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 8:54:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Spuštění LHC 
Autor Zpráva
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. led 2008 1:34:09
Příspěvky: 5552
Příspěvek Spuštění LHC
Dnes byl oficiálně spuštěn největší urychlovač (vlastně přesněji srážeč: LHC -- large hadron collider) částic na světě. V ženevském CERNu se budoval od roku 2003 a jeho spuštění bylo několikrát posunuto.

První experimenty byly provedeny už v létě -- první částice urazily asi 3 km ve směru hodinových ručiček, o několik dní později se prováděly testy opačným směrem.

Dnes poprvé proletěly částice (šlo o protony) celým urychlovačem, jejich energie byla 0,45 TeV. Celý proces je nutno odladit, takže bude chvíli trvat, než se podaří pustit dva paprsky proti sobě, ale podařit by se to mělo ještě letos -- a každý paprsek by měl dosáhnout energie 7 TeV.

Na výsledky experimentů je tedy nutno si nějakou dobu ještě počkat.

Slavnostní zahájení provozu (proslovy, stříhání pásky) je plánováno na 21. října.

Co je LHC?

Největší urychlovač částic na světě, umístěn v hloubce 50-150 m. Je umístěm v kruhovém tunelu o obvodu 27 km.

Obrázek

Obrázek

LHC bude produkovat čelní srážky mezi dvěma svazky částic stejného druhu (půjde buď o protony nebo o ionty -- především o ionty olova). V LHC je vakuum srovnatelné s vakuem ve vesmíru. Supravodivě magnety, chlazené na teplotu asi jen o 2 stupně vyšší než absolutní nula, budou sloužit k usměrňování svazků v urychlovači.
Při plném výkonu oběhnou částice kruh asi 11 245 krát za sekundu rychlostí kolem 99,99% rychlosti světla.

Každý paprsek bude obsahovat asi 3000 svazků částic a v každém svazku bude asi 100 miliard částic. Ačkoli je pravděpodobnost srážky (díky rozměrům částic) velmi malá -- asi 1 srážka na 10 miliard částic -- měl by LHC vytvářet kolem 600 milionů srážek za sekundu.

Experimenty

LHC by mohl pomoci dokázat existenci Higgsova bosonu, mohl by odhadlit podstatu temné hmoty, mohl by pomoci lépe pochopit Velký třesk, objasnit otázky ohledně antihmoty a potrvdit nebo vyvrátit hypotézy např. o skrytých rozměrech.

Obrázek

Více informací o mimojiné i o jednotlivých experimentech najdete například na stránkách CERNu: http://public.web.cern.ch/public/


Co tomu všemu říkáte? Doufáte, že se podaří alespoň částečně objasnit některé dosud nevysvětlené otázky z fyziky? Nebo je vám to jedno a nějakej LHC vás vůbec nebere? :D


stř 10. zář 2008 17:53:57
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Johnny
Johnny
Uživatelský avatar

Registrován: stř 23. dub 2008 15:27:47
Příspěvky: 2260
Bydliště: Písek
Příspěvek Re: Spuštění LHC
jj vim o tom, dnes jsme o tom mluvili ve škole...je to určitě dobře, že se něco takovýhleho povedlo postavit, snad to bude mít nějaký užitek, jinak temná hmota no, by mě zajímalo :D


stř 10. zář 2008 18:09:01
Profil ICQ
Psycho
Psycho
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. úno 2008 16:43:03
Příspěvky: 15999
Bydliště: Restaurační zařízení Koruna
Příspěvek Re: Spuštění LHC
D_M by nam o temne hmote mohl vypravet :)

Ja jsem kdysi cetl, ze je "velka" pravdepodobost, ze se vytvori cerne diry a znici to nasi planetu... Tim velka myslim asi 1000x vetsi, nez ze na nas spadne meteorit

Ale je dost mozne, ze to cislo je uplne jine, uz jsem to cetl hodne davno :)


stř 10. zář 2008 18:13:49
Profil
Johnny
Johnny
Uživatelský avatar

Registrován: stř 23. dub 2008 15:27:47
Příspěvky: 2260
Bydliště: Písek
Příspěvek Re: Spuštění LHC
tjn, ale tak jestli se jim to “podaří“ vytvořit, tak nám už to bude asi jedno :D


stř 10. zář 2008 18:18:17
Profil ICQ
Psycho
Psycho
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. úno 2008 16:43:03
Příspěvky: 15999
Bydliště: Restaurační zařízení Koruna
Příspěvek Re: Spuštění LHC
To asi jo, no :)

Ha! Tak vsechno je jinak!!!!
http://sector.sk/novinka/42076/half_lif ... _dnes_.htm


stř 10. zář 2008 18:27:48
Profil
Ego Brain
Ego Brain
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. úno 2008 13:10:04
Příspěvky: 6093
Bydliště: Place inside my mind
Příspěvek Re: Spuštění LHC
O tomhle projektu vím už cca rok....jako jo, je to užasný, ale muže to taky znamenat konec pro nás...v tom jsem za jedno s Maxem.
Ale každopádně to bude zajímavé :P

_________________

http://www.bandzone.cz/egofear - Life is abount muSIC
Fear is the mind-killer


stř 10. zář 2008 18:46:47
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30. led 2008 1:34:09
Příspěvky: 5552
Příspěvek Re: Spuštění LHC
MaxFriik píše:
To asi jo, no :)

Ha! Tak vsechno je jinak!!!!
http://sector.sk/novinka/42076/half_lif ... _dnes_.htm

To mě pobavilo :D :D

Jinak mně tohle přijde hrozně zajímavý, já se na to spuštění těšila už dlouho :lol:

Jinak tady je něco pro ty, co se bojí: Ohrožuje spuštění LHC naši existenci?, já se teda nebojim, ale chystám se si to přečíst, ale slíbila jsem si, že se nejdřív budu chvíli učit :D


stř 10. zář 2008 19:14:23
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Psycho
Psycho
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. úno 2008 16:43:03
Příspěvky: 15999
Bydliště: Restaurační zařízení Koruna
Příspěvek Re: Spuštění LHC
Ja se nebojim, jen mi prijde docela zajimave, ze je mnohem pravdepodobnejsi, ze planeta Zeme muze byt znicena kvuli LHC nez kvuli tomu, ze na nas spadne meteorit... Cehoz se lide vcelku boji, si myslim


stř 10. zář 2008 19:21:35
Profil
Psycho
Psycho
Uživatelský avatar

Registrován: pát 01. úno 2008 8:19:27
Příspěvky: 14388
Bydliště: Praha-západ
Příspěvek Re: Spuštění LHC
Nějak mi ušlo, že mám zrovna dneska čekat, že se země otřese... Jinak o tom projektu už sem taky slyšel... Normálně bych z toho byl asi nadšenej, zjišťoval info a čet články... Jenže mi to vyšlo zrovna tak, že se mi země otřásla i bez LHC. Zrovna dneska sem byl na pohřbu, takže je mi momentálně LHC u zadnice...


stř 10. zář 2008 19:24:49
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Mr. Jack
Mr. Jack
Uživatelský avatar

Registrován: ned 03. úno 2008 23:34:57
Příspěvky: 5421
Bydliště: Blatná
Příspěvek Re: Spuštění LHC
exituji 2 teorie...kant - laplaceova a multon - chamberleinova...tak uvidme zda maji pravdu :)


stř 10. zář 2008 20:52:34
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz