Dnes byl oficiálně spuštěn největší urychlovač (vlastně přesněji srážeč:
LHC -- large hadron collider) částic na světě. V ženevském CERNu se budoval od roku 2003 a jeho spuštění bylo několikrát posunuto.
První experimenty byly provedeny už v létě -- první částice urazily asi 3 km ve směru hodinových ručiček, o několik dní později se prováděly testy opačným směrem.
Dnes poprvé proletěly částice (šlo o protony) celým urychlovačem, jejich energie byla 0,45 TeV. Celý proces je nutno odladit, takže bude chvíli trvat, než se podaří pustit dva paprsky proti sobě, ale podařit by se to mělo ještě letos -- a každý paprsek by měl dosáhnout energie 7 TeV.
Na výsledky experimentů je tedy nutno si nějakou dobu ještě počkat.
Slavnostní zahájení provozu (proslovy, stříhání pásky) je plánováno na 21. října.
Co je LHC?Největší urychlovač částic na světě, umístěn v hloubce 50-150 m. Je umístěm v kruhovém tunelu o obvodu 27 km.
LHC bude produkovat čelní srážky mezi dvěma svazky částic stejného druhu (půjde buď o protony nebo o ionty -- především o ionty olova). V LHC je vakuum srovnatelné s vakuem ve vesmíru. Supravodivě magnety, chlazené na teplotu asi jen o 2 stupně vyšší než absolutní nula, budou sloužit k usměrňování svazků v urychlovači.
Při plném výkonu oběhnou částice kruh asi 11 245 krát za sekundu rychlostí kolem 99,99% rychlosti světla.
Každý paprsek bude obsahovat asi 3000 svazků částic a v každém svazku bude asi 100 miliard částic. Ačkoli je pravděpodobnost srážky (díky rozměrům částic) velmi malá -- asi 1 srážka na 10 miliard částic -- měl by LHC vytvářet kolem 600 milionů srážek za sekundu.
ExperimentyLHC by mohl pomoci dokázat existenci Higgsova bosonu, mohl by odhadlit podstatu temné hmoty, mohl by pomoci lépe pochopit Velký třesk, objasnit otázky ohledně antihmoty a potrvdit nebo vyvrátit hypotézy např. o skrytých rozměrech.
Více informací o mimojiné i o jednotlivých experimentech najdete například na stránkách CERNu:
http://public.web.cern.ch/public/Co tomu všemu říkáte? Doufáte, že se podaří alespoň částečně objasnit některé dosud nevysvětlené otázky z fyziky? Nebo je vám to jedno a nějakej LHC vás vůbec nebere?