Re: Členové Scars on Broadway
Franky Perezhttp://sob-cz.blogspot.com/2008/07/fran ... vokly.htmlFranky 'FXP' Perez se narodil v Las Vegas, ale oba jeho rodiče jsou utečenci z Kuby. "Utekli před komunismem. Jako dítě jsem měl štěstí, když nakoupili kupu desek z garážové výprodeje. Opravdu se chtěli stát součástí Ameriky, tak chtěli i všechnu možnou americkou hudbu. Vyrostl jsem na těch deskách. Byly jako sountrack mého života." Bylo to všechno od rock 'n' rollu až po soul a tak byl Franky od počátku ovlivněný širokou škálou hudebních stylů. Jeho otec byl sám velký hudební fanda a jeho matka zase básnířka. "Zpívávala ve stylu zvaném punto guajiro; je to kubánská obdoba amerického blues. Každý den mě tím ráno probouzela," vzpomíná Franky. Jeho dětství se rozhodně neodehrávalo v nějakém přepichu. Jeho otec pracoval 26 let jako obsluha v kasinu.
Své hudební počátky komentuje takto, "Můj první nástroj byly kubánské perkuse a bubny, ale myslím, že vůbec první na co jsem jako malý dítě hrál, byla bonga. Někdy si přeju, abych byl jen bubeník. Miluju hru na bicí." Franky se dá označit za multiinstrumentalistu. Na první koncert si nepamatuje, ale největším zážitkem pro něj bylo, když viděl v šestnácti Paula McCartneyho. "Pamatuju, jak jsem sledoval všude kolem sebe lidi zpívat 'Hey Jude' a 'Maybe I'm Amazed'. Díval jsem se do nebe, bylo ozářené všemi těmi světly. Říkal jsem si... Tak tohle je koncert. Ten chlap lidmi hýbá skrz svoji hudbu. A tyhle lidi se v horších časech obrací k jeho deskám."
Dětství zřejmě definitivně skončilo, když opustil Las Vegas a vydal se skrz na skrz Spojenými Státy. Plánoval opřít se do své hudební kariéry v New Yorku, ale nakonec se z důvodu nedostatku peněz ocitl v Miami, kde měl možnost bydlet u svých příbuzných. A právě v Miami se stala zásadní věc - narazil na legendárního muzikanta (zejména ve hře na conga) a kubánského utečence Lazaro Valdese, s nímž měl možnost nejen brát hudební lekce, ale i prozkoumat kulurní kořeny svých předků. "Valdes je úžasná osobnost a pozoruhodný muzikant. Podstata jeho učení spočívá v tom, že veškerý zvuk těch bubnů je ve tvých rukou. A to je jako život. Všechno držíš ve svých rukou, a já si to v sobě nosil skrz všechno co jsem učinil. Musíš tomu něco objetovat." Celá tato zkušenost mu dodala velkou dávku potřebného muzikantského sebevědomí do budoucna. Během pobytu v Miami ho kontaktoval Pete Angelus, personální manažer, který pracoval s Van Halen a Black Crowes. Výsledkem jejich setkání byl Frankyho přesun do L.A., kde si přeci jen mohl získat více kontaktů a lépe využít nějaké té příležitosti. Tak se vydal na cestu hned další den a po příjezdu dal rychle dohromady kapelu Highway Saints. S tou se dal do práce na materiálu, který si přivezl ze svých cest.
Veškerá snaha nakonec vyústila až k vydání desky s názvem "Poor Man's Son" (2003). Ze 43 hotových skladeb se na ní dostalo 18 a celé by se to dalo označit termínem 'road album'. Ve spojitosti s tím albem byl také často označovaný jako písničkář, to znamená podobná sorta jako třeba Bruce Springsteen, nebo Tom Petty. "Každá z těch písní je záznamem mého života v období tří, možná čtyř let a velká část toho alba pochází z mých cest. Dost jich také bylo napsaných tady ve Vegas." Ano, ve Vegas, kam se mezitím Franky vrátil. Deska také už podle názvu symbolizuje muziku, která má oslovit davy ("It's a working-class record for working-class people."). První věc, kterou po získání smlouvy s labelem udělal, byla taková... Splnil slib daný své matce a postaral se o to, aby se opět shledala se svojí matkou. "Zaplatil jsem za propašování babičky skrz Mexiko. Bohužel jsme ji tady ale neudrželi. Přál bych si, aby tady bývala mohla zůstat navždy, ale nechtěla nadobro opustit svoji rodinu na Kubě. Tak jsme ji uzdravili tím, že jsme ji poslali k doktorům a napakovali jsme ji věcmi, které měla vzít zpátky domů. Bylo to úžasné shledání, už jen to vidět mamku s babičkou znovu pohromadě, po tolika letech. Rozhodně to stálo za to." Ještě jsem našel videoklip k singlu "Something Crazy" a rozhodně to stojí za to:) K hraní tvrdší hudby se zdá se dostal až poté co se konečně mohl vydat na turné.
Co se stalo od té doby vám bohužel nejsem schopný zpracovat, protože jsem nenašel žádné informace. Jméno Franky Perez jsem ještě objevil ve spojitosti s kapelou Left Standing (se kterými zřejmě jen na chvíli koncertoval) a Two Man Riot, což je dvoučlenný punkový projekt z Vegas. Mrkněte na jejich myspace, kde se dá i něco našláplýho poslechnout.
Co se týká nějakých videí na youtube, tak z roku 2006 pochází záznam vystoupení z vegaského Celebrity Baru, kde si s kapelou vystřihnul cover beatlesácké "Hey Jude". A zřejmě z toho samého roku také cover skladby "Whipping Post" od The Allman Brothers Band, kde se nám Franky předvádí jako výtečný zpěvák, hráč na bonga a skokan:))
No a to jak se dostal ke Scars si můžete domyslet sami:)
uf......